سیستم اولویت دهی اتوبوس
 

     شمارشگرهای معکوس ترافیکی
 

       سنسورهای تصویری ترافیک
 

       کنترلرهای فرماندهی تقاطع
 
      سامانه پیشرفته کنترل مرکزی
 

کنترل کننده های بزرگ از نوع هوشمند مرکزی

Large-Size Traffic Signal Controllers-Central Actuated
BS7065

 
 
با بزرگ شدن شهر ها و افزايش روز افزون حجم وسائط نقليه ، تعداد خيابانها و تقاطعها بسرعت افزايش مي يابد و تقاطعها نيز به يكديگر نزديك مي شوند . نزديك شدن تقاطعها باعث مي شود كه حجم ترافيك يك تقاطع دقيقاً روي تقاطعهاي قبلي و بعدي اثر بگذارد .

    بزرگ شدن شهرها و گسترش شبكه ترافيك ، نياز به مديريت يكپارچه و هماهنگ بر روي كل ترافيك شهر را تقويت مي كند . مديريتي كه در آن در كنار چراغهاي راهنمايي ، وضعيت حمل و نقل عمومي ، وسائط نقليه اورژانس ، عابرين پياده ، بزرگراهها و پاركينگها را مد نظر قرار دهد و همه اينها و ساير  موارد مرتبط با عبور و مرور را يكجا سازماندهي كند .

    تفكر احداث مركز كنترل حمل و نقل و ترافيك شهري در طي چند دهه گذشته در شهرهاي بزرگ جهان  به واقعيت تبديل شده است . در بعضي از شهرها تعداد تقاطعها به بیش از 2000 تقاطع مي رسد . كلان شهرهاي كشور با صدها تقاطع چراغ دار مواجه هستند كه همه ساله با رشد چشمگيري اضافه مي شود . اين رشد حيرت آور قطعا با روشهاي سنتي و دستي و غير متمركز قابل مهار و مديريت نمي باشد .
    دستگاههاي فرماندهي چراغهاي راهنمايي در اين شهرها بايد قابليت اتصال به يك مركز كنترل  فرماندهي از اتاق فرمان را دارا باشند . پليس راهنمائي بايد بتواند در مركز كنترل در مورد تعدادي از تقاطعهاي مجاور بطور همزمان تصميم گيري كند .

    در چنين حالتي علاوه بر امكانات دستگاههاي ساده تر ، بحث انتقال اطلاعات نيز اضافه مي شود .     استفاده از زوج سیم اجاره ای شرکت مخابرات ، سيستمهاي بي سيم و یا فيبر نوري ، چنين اجازه اي را به دست اندركاران داده است كه حجم زيادي از اطلاعات را با سرعت خارق العاده ودر كسري از ثانيه به كيلومترها دورتر از محل مركز برسانند و متقابلا وضعيت  ترافيك را ، هم بصورت تصويري و هم بصورت عددي و آماري ، در مركز در اختيار داشته باشند .

      دستگاه جدید هوشمند مرکزی مدل BS7065  ساخت شركت بهينه سنج ،  امكان ارتباط لحظه به لحظه با مركز فرمان  و كنترل هوشمند تقاطع ها را در اختيار مجموعه مديريت ترافيك شهرهاي بزرگ قرارداده است .

    اين دستگاه که در سال جاری (1391) برای اولین بار به بازار عرضه شده است ، با بهره بردن از پیشرفته ترین پردازشگرها ، امکاناتی بی نظیر و قابل رقابت با  پيشرفته ترين كنترل كننده هاي روز اروپا و آمريكا در اختیار کاربر قرار داده است:

 
-    طراحی کاملا ماژولار و استفاده از فرم مشترک برای هر دو کنترلر
 
-    انتخاب CPU  قدرتمند از خانواده ARM با توان پاسخگویی به همه نیازهای سخت افزاری و نرم افزاری در حیطه ITS
 
-    عرضه تنوع زیادی از آپشنها در کنار کنترلر
 
-    رعایت فضای مناسب و سایر استانداردها در طراحی تابلوها برای افزودن اجزای جدید
 
-    سادگی طرح و در عین حال حرفه ای بودن آن